Wariacje Gin&Tonic – Czerwona Pomarańcza

Gin z tonikiem to klasyka wśród koktajli. Orzeźwiający, zimny, świeży i z charakterystycznym posmakiem chininy. Wielu z Was zapewne piło go z dodatkiem soku z limonki lub cytryny, ogórkiem, bądź też w najbardziej prostej wersji, gdzie wszystkie składniki zawarte są w nazwie. Mimo swojej prostoty, G&T bardzo dobrze poddaje się różnym modyfikacjom, dzięki czemu możemy rozkoszować się różnymi jego wariacjami. Jedną z nich zaprezentuję wam dzisiaj – Gin z tonikiem z dodatkiem soku z czerwonej pomarańczy.

Składniki

  • 6cl ginu
  • 180ml toniku
  • 6cl soku z czerwonej pomarańczy
  • lód

Gin

Tym razem jako alkohol bazowy zdecydowałem się na japoński Roku Gin z destylarni Suntory, znanej również z produkcji wyśmienitych whisky. Słowo „roku” oznacza po japońsku „sześć” – do produkcji trunku użyto mieszanki sześciu składników. Wśród nich, oprócz jałowca znalazły się skórki owocu yuzu, herbata sencha, pieprz sansho, płatki kwiatów wiśni oraz liście herbaty gyokuro. Gin ten charakteryzuje się delikatnością i lekkością przypominającą droższego nieco Hendricksa. Kształt butelki również nawiązuje do nazwy – w jej podstawie znajdziemy sześciokąt.

Tonik

Składnik, którego w G&T znajdziemy najwięcej. Jeżeli tylko macie taką możliwość, rozejrzycie się za alternatywami dla klasycznego Schweppes. Mi najbardziej smakuje Fevertree w wersji śródziemnomorskiej, choć z jego dostępnością jest dość ciężko. Dobrą alternatywą są również napoje z utworzonego w 2010 „tonikowego startup” Thomas Henry.

Sok z czerwonej pomarańczy

Czerwone pomarańcze, zwane też „krwawymi” są dość ciężkie do znalezienia – dostępne są jedynie pomiędzy styczniem a kwietniem, a ich zabarwienie powstaje pod wpływem dużych wahań temperatur między dniem a nocą.  Ta odmiana popularnego cytrusa charakteryzuje się miąższem zabarwionym na karmazynowo oraz słodkim smakiem.

Przygotowanie

Dużą (ok. 400ml) szklankę wypełniamy do około 1/2 kostkami lodu. Następnie dodajemy dwie miarki ginu.

Następnie dopełniamy naczynie do około 2/3 tonikiem.

W kolejnym kroku dodajemy sok z czerwonych pomarańczy oraz przyozdobiamy koktajl według własnego uznania – ja użyłem listka bazylii.

Efekt końcowy

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *