Harry Potter Warner Bros. Studio Tour w Londynie – czy warto? Co trzeba wiedzieć?

Harry Potter Warner Bros. Studio Tour w Londynie – czy warto? Co trzeba wiedzieć?

Hogwart naprawdę istnieje! Czy warto odwiedzić Harry Potter Warner Bros. Studio w Londynie “The Making of Harry Potter”? Postaram się dziś odpowiedzieć na to pytanie!

Znajdziecie tu między innymi słynną ulicę Pokątną, Ministerstwo Magii, Szklarnię, w której możecie wyciągnąć mandragorę, Zakazany Las, a nawet peron 9 i 3/4, gdzie można zrobić pamiątkowe zdjęcie i zwiedzić pociąg nawet w środku!

A co jest w tym najlepsze? Większość filmów była kręcona właśnie tutaj, więc w studio możemy zobaczyć oryginalne plany zdjęciowe, kostiumy i rekwizyty. Wszystkie osiem filmów o Harrym Potterze zostało nakręconych w Studio Warner Bros, tuż pod Londynem. Przez 10 lat było to miejsce pracy dla aktorów i ekipy. Studio otworzyło się dla zwiedzających już w 2012 roku i od tego czasu odwiedziło je ponad 14 milionów gości z całego świata.

Każda tura zwiedzania trwa zazwyczaj trzy i pół godziny, a studio może pomieścić 6 tysięcy odwiedzających dziennie. Mimo że Warner Bros. jest producentem stojącym za Harrym Potterem, studio nie jest stylizowane na park rozrywki, ponieważ licencja została sprzedana Universal Studios. Zamiast tego, odwiedzający mogą zobaczyć z bliska szczegóły scenografii i wysiłek włożony w stworzenie filmów serii Harry Potter. 

Studio oferuje możliwość zwiedzania prawdziwych planów filmowych, kostiumów i rekwizytów używanych w filmach. Można tu nie tylko zwiedzać plany filmowe i oglądać filmowe rekwizyty, ale także napić się kremowego piwa, bawić się magią i kupić swoje ulubione gadżety z serii Harry Potter. Niezależnie od tego, czy jesteś zagorzałym fanem, czy po prostu lubisz dobre kino, tutaj każdy znajdzie coś dla siebie.

Jak dojechać i jak kupić bilety?

Pomimo swojej nazwy “Warner Bros Studio London”, studio wcale nie znajduje się w Londynie, a w Leavesden, ponad godzinę drogi od Londynu. Dojazd transportem publicznym to niestety kilka przesiadek. Musicie dotrzeć metrem do dworca London Euston, następnie pociągiem do Watford Junction, skąd odjeżdżają już bezpłatne autobusy do studia. Bilet na pociąg to £12.80 (65 zł) w jedną stronę za osobę. Dojazd transportem publicznym zajmie Wam około 1,5h (z centrum Londynu).

Jeśli nie chcecie martwić się o dojazd pociągiem i przesiadki, bardzo fajną opcją jest wykupienie wycieczki obejmującej zarówno bilet wstępu do Studio, ale też bezpośredni transport autokarem w obie strony z centrum Londynu. My skorzystaliśmy z takiego biletu na GetYourGuide i trzeba przyznać, że była to bardzo wygodna opcja.

Powered by GetYourGuide

Warto też wspomnieć, że bilety bardzo szybko się wyprzedają i czasem warto rezerwować je nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Pamiętajcie też, że nie ma możliwości kupienia ich przy wejściu. W naszym przypadku, bilety na stronie głównej były wyprzedane na 3 miesiące do przodu, więc jeśli potrzebujecie biletów „na szybko”, bo Wasza wizyta w Harry Potter Studio jest raczej spontaniczna, to GetYourGuide sprawdzi się idealnie, bo mają osobną pulę biletów.

Co zobaczycie w Harry Potter Warner Bros. Studio w Londynie?

WIELKA SALA

Zacznijmy od majestatycznej Wielkiej Sali. Ten plan zdjęciowy był używany we wszystkich ośmiu filmach i pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc. Ciekawostka: świece w Wielkiej Sali były początkowo prawdziwe, zawieszone na drutach. Jednak ciepło z płomieni przepalało druty, powodując, że spadały na stoły. Dla bezpieczeństwa filmowcy zdecydowali się na użycie efektów specjalnych w kolejnych filmach.

UBRANIA

Jedną z głównych atrakcji wycieczki jest obszerna kolekcja kostiumów i rekwizytów. Ciekawostka: stworzono ponad 25 000 elementów odzieży na potrzeby filmów, a niektóre postacie miały nawet do sześciu zmian kostiumu na film! Koniecznie zobaczcie kultowe stroje z Balu Bożonarodzeniowego!

POKOJE WSPÓLNE

Pokój wspólny Gryffindoru był jednym z najdłużej używanych planów zdjęciowych. Jego budowa zajęła prawie 3 miesiące ze względu na niesamowite szczegóły. Stał się ulubionym miejscem nie tylko dla fanów, ale także dla członków obsady i ekipy.

DORMITORIUM GRYFFINDORU

Podczas spaceru między scenografiami dormitorium Gryffindoru, Pokoju Wspólnego, biura Dumbledore’a czy Chatki Hagrida będziecie zaskoczeni, jak małe są te plany filmowe!

FRYZURY I MAKIJAŻ

Utalentowany zespół złożony z zaledwie 20 makijażystów i fryzjerów był w stanie obsłużyć ponad 800 członków obsady dziennie. 

Daniel Radcliffe, który grał Harry’ego Pottera, zużył około 160 par okularów i 80 różdżek podczas kręcenia serii. Często używał różdżek jako pałeczek perkusyjnych, co prowadziło do ich łamania.

GABINET DUMBLEDORE’A

Kolejna sala to Gabinet Dumbledore’a. Plan zdjęciowy gabinetu został ponownie wykorzystany jako sala magii w filmie Więzień Azkabanu, wystarczyło w tym celu zamienić książki na instrumenty naukowe.

SALA ELIKSIRÓW

Podczas wycieczki możecie zwiedzić mroczną i tajemniczą klasę eliksirów, gdzie profesor Snape prowadził swoje lekcje. Ponad 1000 słojów z eliksirami pokrywa ściany, każdy z unikalnymi etykietami i zawartością. Zwróćcie uwagę na samomieszające się kociołki i inne magiczne efekty, które ożywiają ten plan zdjęciowy. Wśród składników przechowywanych na półkach klasy są plastikowe zwierzęta ze sklepu z pamiątkami w zoo w Regent’s Park, pieczone kości zwierząt z lokalnej masarni oraz suszone liście i zioła.

CHATKA HAGRIDA

Kolejny plan zdjęciowy to Chatka Hagrida, przytulny dom ukochanego gajowego Hogwartu. W Chatce Hagrida możesz zobaczyć sprytne sztuczki filmowców, dzięki którym Hagrid wydaje się znacznie większy niż inne postacie. Chatka Hagrida została zbudowana w dwóch różnych skalach – jedna dla rozmiaru Hagrida, a druga dla rozmiaru jego gości.

EFEKTY SPECJALNE

Kolejna część wystawy  to cała sekcja poświęcona efektom specjalnym, gdzie można dowiedzieć się więcej o zastosowanych technikach filmowych i zobaczyć nocny autobus w akcji.

MINISTERSTWO MAGII

Ministerstwo Magii było jednym z największych planów zbudowanych na potrzeby filmów. Wielu aktorów stwierdziło, że była to jedna z ich ulubionych scen do kręcenia – zwłaszcza dlatego, że wielu statystów było ich przyjaciółmi z ekipy!

BIURO PROFESOR UMBRIDGE

Później możemy zobaczyć plan biura profesor Umbridge. Podobno sfilmowano aż 40 małych kotków, aby zrobić talerze wiszące na ścianie! Co ciekawe, w miarę jak profesor Umbridge zyskiwała większą władzę w Ministerstwie Magii na przestrzeni filmów, jej garderoba stawała się coraz bardziej różowa. Musimy przyznać, że oglądając, nigdy nie udało nam się tego zauważyć. 

ZAKAZANY LAS

Kolejny plan to Zakazany Las, gdzie zobaczycie modele w naturalnych rozmiarach Hardodzioba, Hipogryfa i Aragoga Akromantuli. Jest ciemno, jest przerażająco i jest niesamowicie szczegółowo. Ciekawostka: las składa się z 19 drzew, z których każde ma średnicę ponad 3,5 metra. Las został otwarty dopiero w marcu 2017 roku.

PERON 9¾

Oczywiście nie mogło zabraknąć Peronu 9¾ gdzie możecie zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z wózkiem. Oryginalny pociąg używany w filmach to prawdziwy, w pełni działający parowóz znany jako Olton Hall. 

Większość scen rozgrywających się na peronie 9¾ była kręcona na dworcu King’s Cross w Londynie, jednak podczas produkcji filmu Harry Potter i Insygnia Śmierci, część peronu stacji została odtworzona tutaj w Leavesden, wraz z torami i pociągiem. 

Jest to autentyczny wagon ekspresu do Hogwartu używany przez ponad 10 lat podczas kręcenia serii filmów o Harrym Potterze. Przedziały wagonu zostały przygotowane przez scenografów, aby reprezentować kluczowe sceny z filmów w kolejności chronologicznej.

NA ZEWNĄTRZ

Zanim wejdziesz do Studio 2, możesz zobaczyć niektóre z zewnętrznych planów zdjęciowych z filmów, w tym Privet Drive – dom, w którym dorastał Harry, kultowy Most Hogwartu stworzony na potrzeby Więźnia Azkabanu, oraz fioletowy Autobus Błędny Rycerz.

SZKLARNIA

Szklarnia to ulubiony plan zdjęciowy fanów z serii filmowej o Harrym Potterze, gdzie uczniowie uczyli się zielarstwa z profesor Pomoną Sprout. Zbudowana przez oryginalnych twórców filmów o Harrym Potterze, szklarnia jest domem dla wielu egzotycznych i magicznych roślin. Tak jak uczeń Hogwartu, możecie wejść do szklarni i wyciągnąć doniczkową mandragorę w ramach interaktywnej wystawy. Podczas kręcenia filmu zastosowano różne techniki, aby osiągnąć ruch magicznych roślin.

BANK GRINGOTTA

Jednym z najbardziej spektakularnych planów zdjęciowych jest Bank Gringotta, gdzie do stworzenia każdego z żyrandoli wyprodukowano 25 tysięcy plastikowych kryształów.

Aby nakręcić scenę zniszczenia, filmowcy stworzyli zupełnie osobny plan zdjęciowy i musieli odtworzyć sposób, w jaki materiały łamałyby się w rzeczywistości, ponieważ rekwizyty takie jak marmurowe kolumny były faktycznie wykonane z gipsu i włókna szklanego, więc samo ich zniszczenie nie dałoby pożądanych efektów.

ULICA POKĄTNA

Następnie wędrujemy wzdłuż Ulicy Pokątnej, gdzie można zajrzeć do okien sklepowych: sklepu z różdżkami Ollivandera, Magicznych Dowcipów Weasleyów i wielu innych. Czy wiecie, że zespół projektantów scenografii użył ponad 20 000 różnych elementów magicznego towaru, aby wypełnić te sklepy? Co ciekawe, ten sam plan zdjęciowy był używany do stworzenia wioski Hogsmeade.

HOGWART

Na sam koniec, wielki finał – oszałamiający model zamku Hogwart. Ten misternie szczegółowy majstersztyk został użyty do zdjęć z lotu ptaka i jest prawdziwym świadectwem rzemiosła stojącego za filmami. Jest tak szczegółowy, że ma nawet miniaturowe dziedzińce i klasy!

To ogromna konstrukcja, która wypełnia całe pomieszczenie, i jest naprawdę spektakularna. Możesz również obejrzeć filmy, gdzie pokazano, jak model został użyty i cyfrowo połączony z resztą ujęć, co jest bardzo imponujące. Nie ma lepszego sposobu na zakończenie wycieczki po Harry Potter Studios.

SKLEP Z PAMIĄTKAMI

Przed wyjściem nie zapomnijcie odwiedzić sklepu z pamiątkami. Od różdżek po szaty i Fasolki Wszystkich Smaków Bertiego Botta, można zabrać ze sobą kawałek magii do domu. Czy wiecie, że na potrzeby planu zdjęciowego Honeydukes stworzono ponad 40 różnych rodzajów słodyczy?

Chociaż… jeśli zwiedzacie z dziećmi, to najlepiej byłoby przejść sklep z zamkniętymi oczami, albo wkręcić je, że to również część wystawy, bo niestety ceny są zabójcze. Jeśli jednak zdecydujcie się coś kupić, to pamiętajcie o tym, że w kolejce możecie spędzić nawet i dobre 30 minut!

Restauracje i jedzenie

Na terenie wycieczki studia znajduje się kilka restauracji. Hala gastronomiczna i kawiarnia z czekoladowymi żabami znajdują się w głównym lobby. Z ciekawostek, to jedyne miejsce w Europie, gdzie można napić się piwa kremowego (w food hallu mniej więcej po środku zwiedzania – tuż przed wyjściem na zewnątrz). Nie próbowaliśmy go, jednak słyszeliśmy, że jest bardzo słodkie, więc prawdopodobnie dzieci je pokochają!

Czy warto?

Więc, czy wycieczka po studio jest tego warta? Moim zdaniem absolutnie tak. Możliwość zobaczenia oryginalnych planów zdjęciowych, kostiumów i rekwizytów, plus interaktywnych wystaw i kultowych miejsc, takich jak Ulica Pokątna i Platforma 9¾, ta wycieczka to niezapomniane doświadczenie. Niezależnie od tego, czy jesteś zagorzałym fanem, czy po prostu lubisz dobrą kinematografię.

Powered by GetYourGuide

*Wpis zawiera linki afiliacyjne

Follow:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *